Cera palacza – jak można poprawić jej stan?

12 lipca 2019

Cera palacza – jak można poprawić jej stan?

Cera palacza – jak można poprawić jej stan?

Palenie papierosów wywiera szkodliwy wpływ przede wszystkim na nasze serce i płuca, ale może także prowadzić do przedwczesnego tworzenia się zmarszczek i upośledzonego gojenia się ran. Nałogowe palenie prowadzi do tzw. cery palacza – skóra staje się szara, a wokół ust i oczu pojawiają się głębokie zmarszczki i bruzdy. Tytoń ma także negatywny wpływ na włókna kolagenowe i elastyczne w naszej skórze. Całkowite cofnięcie negatywnych skutków działania tytoniu na skórę może być trudne, ale istnieje kilka sposobów na ich zmniejszenie.

Po pierwsze należy oczywiście zaprzestać palenia papierosów, by zapobiec dalszemu uszkodzeniu skóry. Palenie przyspiesza procesy starzenia się skóry między innymi dlatego, że nikotyna zwęża naczynia krwionośne. Spadek przepływu krwi w skórze pozbawia ją tlenu oraz niezbędnych składników odżywczych i witamin, koniecznych dla regeneracji komórek.

Kolejnym krokiem jest poprawa nawyków żywieniowych i spożywanie dużych ilości pokarmów bogatych w witaminę A i C, takich jak marchewki, brokuły, pomarańcze. Palenie papierosów wpływa negatywnie na wchłanianie tych witamin, dlatego warto pamiętać o ich regularnym spożywaniu. Ważne jest także dbanie o odpowiednie nawodnienie skóry i ograniczenie spożycia alkoholu i kofeiny.

Ważna jest właściwa pielęgnacja skóry, poprzez codzienne dokładne oczyszczanie i nawilżanie cery. Miejscowo najlepiej stosować kremy przeciwzmarszczkowe z witaminą A lub C, które są antyoksydantami. Widoczność zmarszczek i bruzd można zmniejszyć poprzez stosowanie kosmetyków z alfa-hydroksykwasami, które złuszczają powierzchowne warstwy skóry.

W niektórych przypadkach zmarszczki i bruzdy związane z paleniem papierosów są zbyt głębokie, by samodzielnie zmniejszyć ich widoczność. Wówczas pomocna może być wizyta u lekarza medycyny estetycznej, który może zaoferować różnego rodzaju zabiegi, taki jak wstrzyknięcie wypełniaczy albo botoksu, zastosowanie peelingu chemicznego, bądź dermabrazji.     Specjaliści z naszej placówki medycznej profesjonalnie doradzą Ci w doborze właściwego zabiegu, dostosowanego do Twojego indywidualnego przypadku.

Umów wizytę w klinice
medycyny estetycznej dr Paradowskiej
Napisz do nas
Formularz kontaktowy