Jak dbać o kondycję skóry głowy i włosów? 

06 lipca 2022

Jak dbać o kondycję skóry głowy i włosów? 

Jak dbać o kondycję skóry głowy i włosów? 

Jak pielęgnować skórę głowy?

Piękne, grube i zdrowe włosy to marzenie każdej kobiety. Skóra głowy, tak samo jak skóra twarzy czy ciała, ma swoje wymagania. Codzienna pielęgnacja jest kluczowa, ponieważ to właśnie od naszych nawyków zależy zdrowie skóry głowy i kondycja włosów. 

Jak dbać o kondycję skóry głowy i włosów? 

1. Oczyszczenie skóry głowy 

Oczyszczanie skóry głowy to podstawa, ponieważ ma na celu usunięcie pozostałości po produktach pielęgnacyjnych takich jak: szampony, odżywki, maski, jak również pozostałości po żelach i lakierach do włosów. 

Do oczyszczenia powinno używać się peelingów do skóry głowy, których zadaniem jest dokładne oczyszczenie oraz odblokowanie ujść mieszków włosowych. Dodatkowo peeling niweluje nadmiar zalegających martwych komórek naskórka na powierzchni skóry głowy, jak również wykazuje działanie seboregulujące, czyli zmiejsza nadmiar wydzielanego sebum. 

Peeling skóry głowy powinien być wykonywany okrężnymi, delikatnymi ruchami masujacymi, które pobudzą mikrokrążenie w skórze. Mieszki włosowe będą lepiej odżywnie, co sprawi że włosy będą miały lepsze warunki do wzrostu. Dlatego połączenie peelingu z delikatnym masażem skóry głowy jest idealnym rozwiązaniem dla osób z problemem wypadania włosów.

2. Prawidłowo dobrany szampon

Dobrze dobrany szampon to kolejny ważny krok w codziennej pielęgnacji. Szampon dobieramy nie tylko do rodzaju włosów, ale również do skóry głowy, która wpływa na kondycję naszych włosów. 

  • Dla osób z włosami przetłuszczającymi, idealnie sprawdzą się szampony, których głównym zadaniem jest hamowanie nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Szampony do włosów przetłuszczających się często bazują na substancjach roślinnych o działaniu ściągającym, takich jak rumianek, rozmaryn i szałwia.
  • Z kolei u osób z cienkimi oraz osłabionymi i wypadającymi włosami, najlepszym wyborem są szampony poprawiające mikrokrążenie skóry głowy, które stymulują porost włosów. Są to preparaty bogate w ekstrakty roślinne, takie jak: wyciąg z żeń-szenia, ziela dziurawca, papryki oraz olejek sosnowy. Szampony do włosów wypadających powinny zawierać również witaminy, np.: witamina PP, B6 oraz biotyna, które ograniczają wypadanie włosów. 
  • U osób zmagających się z przesuszoną skóra głowy oraz suchymi i zniszczonymi włosami najlepiej sprawdzą się szampony, których głownym zadaniem jest nawilżenie skóry głowy oraz struktury włosa. W składzie szamponów odżywczo-nawilżających najczęściej można znaleźć: pantenol, alantoinę, proteiny oraz ceramidy i lipidy.

3. Odżywka dopasowana do potrzeb włosów 

Odżywka wraz z szamponem to dwa kluczowe elementy pielęgnacji włosów. Dlaczego odżywki są tak ważne ?

Odżywki do włosów, dzięki posiadaniu lekko kwasowego pH, niższego niż pH szamponów, umożliwiają zamknięcie łusek włosa, które uległy rozchyleniu w wyniku zastosowania szamponu. Po zastosowaniu odżywki, struktura włosów staje się gładka i lśniąca. Odpowiednio dobrana odzywka sprawia, że włosy lepiej się rozczesują i nie elektryzują się.

Maska do włosów, podobnie jak szampon czy odżywka, powinna być indywidualnie dopasowana do rodzaju i potrzeb włosów. Maski do włosów są to produkty pielęgnacyjne, bogate w składniki odżywcze, niezbędne w utrzymaniu mocnej struktury włosa. Maski do włosów są również bogatym źródłem substancji nawilżajacych, które są niezbęne dla włosów suchych i zniszczonych.

Czytaj również:

Na czym polega joga twarzy?

Jakie korzyści przynosi masaż Kobido?

4. Nie przesadzaj z produktami do stylizacji włosów

Produkty do stylizacji włosów, takie jak: lakiery do włosów, żele i pasty, są produktami, które z reguły lekko obciążają włosy, dlatego w stylizacji włosów i utrwalaniu fryzur warto kierować się zasadą – im mniej, tym lepiej. 

Z kolei urządzenia do stylizacji włosów (suszarki, prostownice, lokówki) to urządzenia, które nieprawidłowo używane niszczą strukturę włosa. Należy pamiętać, że gorące powietrze, oprócz suszenia włosów, powoduje odparowanie ze struktury włosa wody sprawiając, że skutecznie pozbawiamy ich właściwego nawilżenia.

  • Ciepło i gorący nawiew źle wpływają na osłonkę włosa, która przy regularnym suszeniu ciepłym powietrzem ulega pękaniu i w rezultacie dochodzi do kruszenia łusek włosa. 
  • Do susznia włosów zaleca się używanie chłodnego nawiewu, aby nie niszczyć włosów. Stosowanie letniego powietrza polepsza wygląd włosów, poprzez domknięcie łusek włosa. Włosy będą gładkie i błyszczące, a do tego zachowają odpowiedni poziom nawilżenia. 

5. Olejowanie włosów

Olejowanie włosów to nakładanie oleju na włosy, w celu poprawy ich kondycji. Oleje aplikowane na pasma włosów, domykają łuski włosa oraz zapewniają prawidłowe nawilżenie włosa. Regularne olejowanie przywraca włosom miękkość i blask. Jest to idealne rozwiązanie dla włosów suchych, matowych i zniszczonych.

Podczas olejowania włosów olej należy nakładać na całe pasma włosa, z pominięciem skóry głowy. Najlepiej zostawić odstęp około 10 cm od nasady włosów, aby zbytnio nie obciążyć włosów. Olej możemy zostawić na włosach na 20-30 minut. Następnie należy zmyć olej z włosów. 

6. Ochrona przed promieniami słonecznymi

Zmienne warunki pogodowe niestety nie wpływają korzystnie na kondycję skóry głowy i włosów. W okresie letnio – wakacyjnym należy używać preparatów do pielęgnacji włosów z filtrem UV, ponieważ podczas ekspozycji na promieniowanie słoneczne, łuski włosa ulegają rozchyleniu, a promieniowanie UV przenika do wnętrza włosa i powoduje uszkodzenie  warstwy korowej włosa. W efekcie włosy stają się wysuszone, matowe i łamliwe. 

Zapraszamy osoby w każdym wieku na konsultacje oraz zabiegi do naszych wykwalifikowanych kosmetologów.

Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę?

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 501 54 55 54

Umów wizytę
Napisz do nas
Formularz kontaktowy