Jak leczyć zaczerwienienie twarzy?

10 kwietnia 2019

Jak leczyć zaczerwienienie twarzy?

Jak leczyć zaczerwienienie twarzy?

Nadmierne zaczerwienienie twarzy to dolegliwość, która może przyjmować różne postacie i mieć wiele przyczyn. Czasami zaczerwienienie jest tylko przejściowe, związane np. ze stresem, spożyciem alkoholu czy wysoką temperaturą. Niekiedy u podłoża zaczerwienia twarzy leżą choroby, takie jak trądzik różowaty czy toczeń. W każdym przypadku niewyjaśnionego, utrzymującego się rumienia na twarzy warto skonsultować się ze specjalistą. Jeśli zaczerwienienie jest tylko przejściowe i pojawia się okazjonalnie, to pewne modyfikacje codziennej pielęgnacji skóry mogą pomóc w zmniejszaniu dolegliwości.

W celu zwalczania zaczerwienienia skóry twarzy warto spróbować zastosować się do poniższych wskazówek:

  • Powinno się stosować tylko delikatne preparaty do demakijażu, unikając pocierania skóry
  • Warto ograniczyć spożycie alkoholu
  • Należy chronić skórę przed nagłymi zmianami temperatury
  • Najlepiej stosować produkty do pielęgnacji skóry zawierające filtry przeciwsłoneczne

Czasami wspomniane sposoby nie przynoszą poprawy, wówczas w leczeniu nadmiernie zaczerwienionej skóry twarzy stosuje się dwie główne metody: środki miejscowo działające (kremy, żele i maści) oraz lasery.

Przy napadowym zaczerwienieniu twarzy (tzw. flushing) stosuje się także leki zwężające naczynia krwionośne – takie jak beta blokery. Do środków miejscowo działających, zmniejszających rumień należą m.in.: metronidazol i kwas azelainowy.

Wśród leków działających miejscowo stosuje się także żele z brymonidyną. Pozwala ona wyraźnie zredukować zaczerwienienie twarzy nawet na 12 godzin. Brymonidyna to środek zwężający naczynia krwionośne. Widoczna poprawa wyglądu skóry pojawia się już po 30 minutach od nałożenia żelu.

Jeśli środki działające miejscowo nie są skuteczne w zmniejszeniu zaczerwienienia twarzy, można rozważyć laseroterapię. Zwykle dla osiągnięcia zadowalających efektów wymagane jest kilka sesji laseroterapii. Rezultaty mogą utrzymywać się wiele lat. Stosuje się przede wszystkim lasery Nd:YAG lub IPL i BBL. Emitowana przez nie energia jest absorbowana przez drobne naczynia krwionośne znajdujące się w skórze, co powoduje ich zamknięcie i tym samym zmniejszenie rumienia.

Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę? Zapraszamy do kontaktu: 501 54 55 54

Umów wizytę w klinice
medycyny estetycznej dr Paradowskiej
Napisz do nas
Formularz kontaktowy