Laserowe usuwanie naczynek

Laserowe usuwanie naczynek – Laser neodymowo-yagowy (Nd:YAG) – Alma Harmony XL Pro

Zmiany naczyniopochodne są dość powszechnie występującymi nieprawidłowościami w obrębie skóry i tkanek położonych głębiej. Najczęściej wyróżnia się trzy główne rodzaje zmian naczyniopochodnych: naczyniaki, teleangiektazje i ziarniniaka naczyniastego. Zmiany te mogą wyglądać podobnie do siebie, ale mają nieco inne pochodzenie. Są to zmiany łagodne, jednak często stanowią dla pacjentów defekt kosmetyczny.

Naczyniaki

Naczyniak to nieprawidłowe nagromadzenie naczyń krwionośnych, powstające na skórze lub w głębiej położonych tkankach. Naczyniaki w obrębie skóry mogą wyglądać jak plamy czerwonej barwy i mogą być uniesione ponad powierzchnię skóry. Naczyniaki pojawiają się najczęściej na skórze twarzy, szyi i za uszami. W powierzchownych warstwach skóry tworzą się naczyniaki włośniczkowe. W głębszych warstwach powstają naczyniaki jamiste. Naczyniaki w skórze najczęściej powstają w okresie niemowlęcym. W części przypadków po krótkim okresie szybkiego wzrostu naczyniaka dochodzi do jego zmniejszenia się i zanikania. U niektórych pacjentów naczyniaki są pokryte owrzodzeniem (najczęściej te, które są zlokalizowane w okolicy ust lub okolicy anogenitalnej). Po zanikaniu takiego naczyniaka może pozostać blizna.

Teleangiektazje

Teleangiektazja to schorzenie, w którym poszerzone drobne naczynia krwionośne tworzą nitkowate czerwone zmiany na skórze, zwane także 'pajączkami naczyniowymi’. Teleangiektazje często występują na ustach, nosie, palcach, policzkach. Do przyczyn teleangiektazji należą zarówno czynniki wrodzone, jak i nabyte.

Ziarniniaki naczyniaste

Ziarniniaki naczyniaste to niewielkie, okrągłe, czerwone zmiany skórne. Mają tendencję do krwawienia, ponieważ zawierają dużą ilość naczyń krwionośnych. Zmiany te najczęściej powstają u dzieci i młodych dorosłych, a także u kobiet w ciąży. Uważa się, że fizjologiczne zmiany hormonalne występujące w czasie ciąży powodują ich powstawanie. Ziarniniak naczyniasty w pierwszym etapie swojego powstawania rośnie szybko, następnie osiąga etap stabilizacji przy wielkości do 2 cm.

Leczenie laserowe zmian naczyniopochodnych

Laser neodymowo-yagowy (Nd:YAG) o długości fali 1064 nm pozwala na efektywne i bezpieczne leczenie zmian naczyniopochodnych. Laser ten ma zdolność penetrowania do głębszych warstw skóry niż wiele innych laserów. Pulsy światła laserowego są celowane w barwnik zwany hemoglobiną. Następnie impuls ten powoduje koagulację, miejscowy stan zapalny i w konsekwencji zarośnięcie naczyń. Terapia laserem ma przewagę nad skleroterapią, która również jest stosowana w leczeniu zmian naczyniopochodnych. Skleroterapia indukuje pigmentację, która jest spowodowana odkładaniem hemosyderyny pochodzącej z wynaczynionych erytrocytów. Laserowa koagulacja naczyń jest pozbawiona tego efektu ubocznego. Ponadto, roztwory wykorzystywane do skleroterapii mogą być potencjalnymi alergenami – ten problem nie występuje przy terapii laserem. Głowica zastosowana w tym laserze charakteryzuje się systemem kontaktowego chłodzenia naskórka, co zwiększa komfort zabiegu. W zależności od wielkości zmian, zabieg trwa od 10 do 40 minut.

Wskazania do zabiegu laserem neodymowo-yagowym:

  • Płytkie i głębokie zmiany naczyniowe na twarzy
  • Płytkie i głębokie zmiany naczyniowe na nogach

Do potencjalnych skutków ubocznych leczenia laserem neodymowo-yagowym należą:

  • Ból i dyskomfort w trakcie zabiegu
  • Zaczerwienienie, obrzęk i świąd po zabiegu
  • Pojawienie się pęcherzy
  • Hiper- lub hipopigmentacja
  • Pojawienie się sińców
  • Zakażenie bakteryjne

Zalecenia po zabiegu:

  • Unikanie słońca
  • Unikanie stosowania leków światłouczulających
  • Unikanie wysiłku fizycznego.
Записаться на прием в клинику
эстетическая медицина dr Paradowskiej
Napisz do nas
Formularz kontaktowy