Jeśli procesy starzenia, trądzik lub nadmierna ekspozycja na światło słoneczne doprowadzają do powstania blizn, zmarszczek i bruzd na skórze, zabieg laserowego odmładzania może pomóc w poprawieniu stanu skóry. Laserowe odmładzanie skóry polega na precyzyjnym usuwaniu powierzchownych warstw skóry. Nowe komórki skóry, które tworzą się podczas procesów gojenia nadają skórze napięty, młody wygląd. Zabieg laserowego odmładzania skóry może być wykonywany samodzielnie lub w połączeniu z innymi procedurami z zakresu medycyny estetycznej.
Przygotowanie do zabiegu
Przed zabiegiem należy skonsultować się z lekarzem, by określić czy jest to odpowiednia metoda leczenia w danym przypadku. Osoby podatne na występowanie opryszczki powinny poinformować o tym fakcie lekarza, ponieważ u niektórych osób laseroterapia może wywoływać reaktywację infekcji i pojawienie się pęcherzyków.
Pacjenci, którzy zdecydują się na zabieg nie powinni przyjmować leków zaburzających krzepnięcie krwi, takich jak aspiryna, ibuprofen, witamina E, przez 10 dni przed zabiegiem. Palacze powinni powstrzymać się od palenia papierosów przez 2 tygodnie przed laseroterapią. W niektórych przypadkach lekarz może profilaktycznie przepisać antybiotyki lub leki przeciwwirusowe, które należy przyjmować przed zabiegiem.
Przebieg procedury
Laserowe odmładzanie skóry najczęściej przeprowadza lekarz dermatolog, lekarz medycyny estetycznej lub chirurg plastyczny. Zabieg ten jest wykonywany ambulatoryjnie. Laserowe odmładzanie skóry pozwala zmniejszyć zmarszczki wokół oczu, ust lub na czole. W zależności od rodzaju urządzenia, za pomocą którego przeprowadzany jest zabieg, przy leczeniu niewielkich obszarów skóry, lekarz może zastosować miejscowy lek znieczulający. Przy laseroterapii dużych partii ciała może być konieczne znieczulenie ogólne. Laserowe odmładzanie części twarzy zwykle trwa 20-45 minut. Leczenie całej twarzy może potrwać do dwóch godzin. Po zabiegu lekarz zakłada pacjentowi opatrunek. Po 24 godzinach od laseroterapii należy oczyszczać leczone miejsca 4-5 razy dziennie, a następnie smarować skórę natłuszczającym kremem lub maścią.
Obrzęk występujący po zabiegu laserowego odmładzania skóry jest zjawiskiem normalnym. W przypadku obrzęku wokół oczu lekarz może przepisać sterydy. Spanie na dodatkowej poduszce również może być pomocne w zmniejszeniu opuchlizny. Do 72 godzin po zabiegu pacjent może odczuwać świąd lub pieczenie okolic poddanych laseroterapii. W ciągu 5-7 dni po zabiegu skóra stanie się sucha i może się złuszczać. W zależności od rodzaju leczonych zmian, czas gojenia zwykle trwa około 10-21 dni. Po zagojeniu się skóry można stosować lekki makijaż, by zniwelować zaczerwienienie, które utrzymuje się zwykle do 2-3 miesięcy.
Po zabiegu u większości pacjentów widoczne jest rozjaśnienie skóry. W tym okresie bardzo ważne jest używanie silnych filtrów przeciwsłonecznych, w celu ochrony skóry przed promieniowaniem. Ważne jest także dbanie o prawidłowe nawilżenie skóry.
Potencjalne powikłania po zabiegu
Do rzadkich możliwych powikłań po zabiegu laserowego odmładzania skóry należą:
Przeciwwskazania
Do przeciwwskazań do wykonywania laserowego odmładzania skóry należą:
Rodzaje urządzeń
W naszej Klinice zabiegi laserowego odmładzania skóry wykonujemy z wykorzystaniem trzech urządzeń: