ClearLift to wysokiej mocy laser Q-Switch Nd:YAG 1064 nm i 532 nm, którego wiązka podawana jest w sposób frakcyjny. ClearLift wywołuje w tkance efekt fotoakustyczny, dzięki czemu stymuluje komórki mechanicznie, a nie termicznie jak większość laserów.
Właściwości fizyczne ClearLift pozwalają na głęboką penetrację tkanki tj. 2-3 mm, co korzystnie wpływa na jego skuteczność. Wiązka lasera precyzyjnie uszkadza głębokie warstwy skóry właściwej bez uszkodzenia naskórka. Dzięki temu pacjent po zabiegu może wrócić do codziennych czynności.
Laserowe usuwanie makijażu permanentnego jest obecnie zabiegiem często wykonywanym w gabinetach medycyny estetycznej. Permanentny makijaż powiek, brwi i ust ciągle zyskuje na popularności. Z technicznego punktu widzenia makijaż permanentny jest rodzajem tatuażu wykonywanego na skórze twarzy. W przeciwieństwie do klasycznego tatuażu, makijaż permanentny nie utrzymuje się przez całe życie, tylko przez 3-5 lat. Jest to możliwe, ponieważ tusz nie jest podawany tak głęboko jak w przypadku klasycznego tatuażu. Nieprawidłowo wykonany makijaż, lub zmiana zdania pacjenta prowadzi do potrzeby usunięcia makijażu permanentnego. W części przypadków personel może zaproponować pacjentowi pokrycie nieudanego makijażu tatuażem w odcieniu skóry. Jednakże zabieg ten rzadko daje satysfakcjonujące rezultaty i zwykle wygląda nienaturalnie. Ponadto taki tatuaż nie będzie dostosowywał się do opalonej skóry i latem jest bardzo widoczny. Satysfakcjonujące wyniki można osiągnąć, gdy makijaż permanentny jest usuwany za pomocą lasera Clear Lift Q switch Nd:YAG. Usunięcie makijażu permanentnego zwykle wymaga 1-12 zabiegów.
Przebieg procedury
Przed wykonaniem zabiegu usuwania makijażu permanentnego należy wykonać miejscową próbę, ponieważ mogą wystąpić nieprzewidywalne zmiany koloru makijażu, skutkujące bardzo nieestetycznymi rezultatami. Ciepło emitowane podczas zabiegu w okolicy oczu może doprowadzić do wywinięcia powieki. Należy więc używać odpowiednich osłon na oczy.
Metodą z wyboru służącą do usuwania śródskórnego pigmentu wykorzystywanego do makijażu permanentnego jest laser neodymowo-yagowy (Nd:YAG) Q-switch. Laser ten działa na zasadzie selektywnej fototermolizy. Przy odpowiednim dobraniu długości fali i czasu trwania impulsu ryzyko powstania blizn jest mniejsze niż 5%. Przy wielokolorowym makijażu permanentnym konieczne jest połączenie różnych długości fal. Gdy światło emitowane przez laser przechodzi w głąb skóry i dosięga do barwnika, pigment zostaje rozbity na drobne cząsteczki, które są usuwane z organizmu przez komórki układu immunologicznego zwane makrofagami. Typową reakcją obserwowaną zaraz po zabiegu jest natychmiastowe rozjaśnienie skóry spowodowane uwalnianiem gazu podczas podgrzania pigmentu.
Laserowe usuwanie makijażu permanentnego wiąże się z pewnymi potencjalnymi powikłaniami, takimi jak:
Główne ryzyko związane z wykorzystywaniem lasera do usunięcia makijażu permanentnego to paradoksalne ściemnienie skóry. Wydaje się, że pigmenty o jasnym kolorze są najbardziej podatne na ściemnienie. W części przypadków powstały barwnik musi być usunięty chirurgicznie.
By uniknąć powikłań najlepiej jest przeprowadzić próbę w słabo widocznym miejscu, by zobaczyć reakcję skóry na laser. Pacjenci muszą także zdawać sobie sprawę, że niekiedy wymagane jest wiele zabiegów, dla osiągnięcia ostatecznego efektu.
Chociaż wykonanie makijażu permanentnego jest względnie łatwe i szybkie, to jego usunięcie stanowi duże wyzwanie i wiąże się z szeregiem możliwych powikłań, jeśli usuwaniem zajmie się osoba słabo wykwalifikowana. Zabieg powinien być wykonywany przez doświadczonego lekarza, by uniknąć uszkodzenia oczu lub powstania blizn. Laser neodymowo-yagowy Nd:YAG Q-switch w większości przypadków pozwala na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów.