Пересадка волос

Przeszczep włosów.

Łysienie jest stanem chorobowym, w którym dochodzi do postępującego zanikania wytwarzania włosów w mieszkach. Dla wielu osób dotkniętych tym schorzeniem przeszczep włosów może być jedyną szansą na odzyskanie pewności siebie i dobrego wyglądu. Przeszczep włosów jest procedurą, która polega na przeniesieniu włosów ze strefy dawczej na ciele pacjenta, do miejsca, gdzie włosy są przerzedzone. Pierwsze przeszczepy włosów były przeprowadzone w latach 50., ale od tego czasu techniki transplantacji włosów znacznie się zmieniły. Zabieg przeszczepiania włosów jest przeprowadzany w gabinecie lekarza. Najpierw chirurg oczyszcza skórę i wstrzykuje środek znieczulający, a następnie przeprowadza zabieg. Lekarz może wybrać jedną z trzech metod transplantacji: FUSS, FUE lub BHT.

Różne techniki przeszczepu włosów

W przypadku metody FUSS (ang. follicular unit strip surgery) chirurg usuwa plaster skóry z tyłu głowy. Następnie zaszywa to miejsce i ukrywa je między resztą włosów. Pasek skóry jest potem dzielony na 500 – 2000 części, każda z nich zawiera jeden lub kilka włosów. Liczba potrzebnych przeszczepów zależy od rodzaju, jakości i koloru włosów oraz wielkości miejsca biorczego. Po tej procedurze w miejscu dawczym pozostaje blizna, która może być widoczna przy krótkich włosach.

Podczas procedury FUE (ang. follicular units extraction) tylna część głowy pacjenta zostaje ogolona. Następnie chirurg usuwa mieszki włosowe, jeden po drugim. Miejsce biorcze goi się pozostawiając drobne czerwone punkciki, które zasłania reszta włosów. Jest to duża zaleta, ponieważ procedura nie pozostawia blizny.

Procedura BHT (ang. body hair transplant) polega na pobieraniu włosów z innych części ciała niż głowa. Zabieg ten ma różną skuteczność, ze względu na nieco odmienny charakter włosów i mieszków włosowych znajdujących się na tułowiu i na głowie. Mieszki włosowe na tułowiu są zlokalizowane głębiej i mają inne umiejscowienie niż na głowie. Także typ włosa jest nieco inny, włosy na tułowiu są zwykle kręcone i osiagają maksymalną długość około 5 centymetrów. Pacjent wybierający tę procedurę musi rozumieć, że przeszczepiony włos będzie zachowywał swoje pierwotne cechy.

Od momentu pobrania włosów przebieg wszystkich procedur jest bardzo podobny. Po przygotowaniu przeszczepu chirurg oczyszcza i znieczula miejsce biorcze, za pomocą igły lub skalpela wytwarza w skórze pacjenta niewielki dziurki, do których następnie wkłada przeszczepiane włosy. W zależności od wielkości przeszczepu zabieg może trwać około 4-8 godzin. Jeśli pacjent będzie dalej tracił włosy lub uzna, że chciałby mieć jeszcze gęstsze owłosienie, zabieg można powtórzyć.

Przebieg okresu okołozabiegowego

Po zabiegu skóra głowy może być bardzo czuła na dotyk. Przez kilka dni konieczne może być przyjmowanie leków przeciwbólowych. Lekarz może zalecić noszenie bandaża na głowie przez kilka dni po zabiegu. Ponadto, w niektórych przypadkach zalecane jest przyjmowanie antybiotyków lub leków przeciwzapalnych. Większość pacjentów wraca do pracy w ciągu 2-5 dni po operacji. W ciągu 2-3 tygodni po operacji przeszczepione włosy będą wypadać, ale po kilku miesiącach zauważalny będzie wzrost nowych włosów. Przeważająca część pacjentów zauważa zwiększenie ilości włosów po 6-9 miesiącach.

Możliwe ryzyko

Jak każdy zabieg, przeszczep włosów wiąże się z pewnym ryzykiem, przede wszystkim krwawienia i infekcji. Istnieje także ryzyko bliznowacenia i nienaturalnego wyglądu włosów. W niektórych przypadkach w czasie wzrostu nowych włosów dochodzi do stanu zapalnego i rozwija się zapalenie mieszków włosowych. Antybiotyki powinny pomóc rozwiązać ten problem.

 

 

Записаться на прием в клинику
эстетическая медицина dr Paradowskiej
Напишите нам
Контактная форма

    tick-image