Rozstępy – zapobieganie i leczenie

22 listopada 2018

Rozstępy – zapobieganie i leczenie

Rozstępy – zapobieganie i leczenie

Rozstępy to wrzecionowate pasma na skórze, o barwie czerwonej, purpurowej lub srebrzystej. Najczęściej pojawiają się na skórze brzucha, klatki piersiowej, bioder, ud i pośladków. Często pojawiają się w okresie ciąży, ale mogą powstawać na każdym etapie życia. Osoby, których krewni mają rozstępy mają zwiększone ryzyko powstawania tych zmian. Rozstępy nie są niebezpieczne dla zdrowia, ale dla wielu osób stanowią istotny defekt kosmetyczny.

Istnieje kilka sposobów na zapobieganie powstawaniu rozstępów:

  1. Kontrolowanie swojej masy ciała. Jednym z najlepszych sposobów na zapobieganie rozstępom jest dbanie o utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Rozstępy mogą tworzyć się w wyniku rozciągania skóry podczas szybkiego przybierania na wadze. Ważna jest więc odpowiednia dieta i regularny wysiłek fizyczny.
  2. Odpowiednie nawodnienie. Picie odpowiednich ilości wody pozwala na utrzymywanie prawidłowo nawilżonej i miękkiej skóry. Rozstępy łatwiej tworzą się na skórze przesuszonej. Zaleca się także ograniczenie przyjmowania kawy i innych napojów zawierających kofeinę, która działa moczopędnie.
  3. Spożywanie diety bogatej w niezbędne składniki odżywcze. Rozstępy mogą mieć związek z niektórymi niedoborami żywieniowymi. Szczególnie ważne jest spożywanie witaminy C, D, E, cynku oraz białka.

Rozstępy najlepiej zacząć leczyć, kiedy jeszcze są świeże. W terapii najczęściej stosuje się:

  • Laseroterapię – działanie lasera może stymulować produkcję kolagenu i elastyny w skórze. Skonsultuj się ze specjalistami z naszej Kliniki, by wybrać odpowiedni laser dla Ciebie.
  • Karboksyterapię -jest ona nowoczesną metodą leczenia, stosowaną przede wszystkim w terapii rozstępów, blizn, cellulitu, cieni pod oczami. Może być stosowana m.in. w obrębie pośladków, brzucha, nóg, szyi, ramion, powiek. W metodzie tej wykorzystywany jest dwutlenek węgla, czyli gaz naturalnie występujący w organizmie człowieka. Dwutlenek węgla nie powoduje żadnych długotrwałych skutków ubocznych.
  • Kremy z retinoidami – są to środki działające miejscowo, pochodne witaminy A. Stosowanie ich na świeże rozstępy może pomóc w zmniejszeniu ich widoczności. Ułatwiają one syntezę kolagenu w skórze. Nie należy ich jednak stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.
  • Kwas glikolowy – peelingi chemiczne na bazie kwasu glikolowego pozwalają na zmniejszenie widoczności rozstępów.

Masz pytania? Chcesz pozbyć się rozstępów? Zapraszamy do kontaktu: 501 54 55 54

Umów wizytę
Napisz do nas
Formularz kontaktowy