Laserowe odmładzanie

Laserowe odmładzanie skóry

Jeśli procesy starzenia, trądzik lub nadmierna ekspozycja na światło słoneczne doprowadzają do powstania blizn, zmarszczek i bruzd na skórze, zabieg laserowego odmładzania może pomóc w poprawieniu stanu skóry. Laserowe odmładzanie skóry polega na precyzyjnym usuwaniu powierzchownych warstw skóry. Nowe komórki skóry, które tworzą się podczas procesów gojenia nadają skórze napięty, młody wygląd. Zabieg laserowego odmładzania skóry może być wykonywany samodzielnie lub w połączeniu z innymi procedurami z zakresu medycyny estetycznej.

Przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem należy skonsultować się z lekarzem, by określić czy jest to odpowiednia metoda leczenia w danym przypadku. Osoby podatne na występowanie opryszczki powinny poinformować o tym fakcie lekarza, ponieważ u niektórych osób laseroterapia może wywoływać reaktywację infekcji i pojawienie się pęcherzyków.

Pacjenci, którzy zdecydują się na zabieg nie powinni przyjmować leków zaburzających krzepnięcie krwi, takich jak aspiryna, ibuprofen, witamina E, przez 10 dni przed zabiegiem. Palacze powinni powstrzymać się od palenia papierosów przez 2 tygodnie przed laseroterapią. W niektórych przypadkach lekarz może profilaktycznie przepisać antybiotyki lub leki przeciwwirusowe, które należy przyjmować przed zabiegiem.

Przebieg procedury

Laserowe odmładzanie skóry najczęściej przeprowadza lekarz dermatolog, lekarz medycyny estetycznej lub chirurg plastyczny. Zabieg ten jest wykonywany ambulatoryjnie. Laserowe odmładzanie skóry pozwala zmniejszyć zmarszczki wokół oczu, ust lub na czole. W zależności od rodzaju urządzenia, za pomocą którego przeprowadzany jest zabieg, przy leczeniu niewielkich obszarów skóry, lekarz może zastosować miejscowy lek znieczulający. Przy laseroterapii dużych partii ciała może być konieczne znieczulenie ogólne. Laserowe odmładzanie części twarzy zwykle trwa 20-45 minut. Leczenie całej twarzy może potrwać do dwóch godzin. Po zabiegu lekarz zakłada pacjentowi opatrunek. Po 24 godzinach od laseroterapii należy oczyszczać leczone miejsca 4-5 razy dziennie, a następnie smarować skórę natłuszczającym kremem lub maścią.

Obrzęk występujący po zabiegu laserowego odmładzania skóry jest zjawiskiem normalnym. W przypadku obrzęku wokół oczu lekarz może przepisać sterydy. Spanie na dodatkowej poduszce również może być pomocne w zmniejszeniu opuchlizny. Do 72 godzin po zabiegu pacjent może odczuwać świąd lub pieczenie okolic poddanych laseroterapii. W ciągu 5-7 dni po zabiegu skóra stanie się sucha i może się złuszczać. W zależności od rodzaju leczonych zmian, czas gojenia zwykle trwa około 10-21 dni. Po zagojeniu się skóry można stosować lekki makijaż, by zniwelować zaczerwienienie, które utrzymuje się zwykle do 2-3 miesięcy.

Po zabiegu u większości pacjentów widoczne jest rozjaśnienie skóry. W tym okresie bardzo ważne jest używanie silnych filtrów przeciwsłonecznych, w celu ochrony skóry przed promieniowaniem. Ważne jest także dbanie o prawidłowe nawilżenie skóry.

Potencjalne powikłania po zabiegu

Do rzadkich możliwych powikłań po zabiegu laserowego odmładzania skóry należą:

 • oparzenie
 • bliznowacenie
 • zaburzenia pigmentacji skóry
 • reaktywacja opryszczki
 • zakażenie bakteryjne

 

Przeciwwskazania

Do przeciwwskazań do wykonywania laserowego odmładzania skóry należą:

 • choroba nowotworowa
 • ciąża
 • karmienie piersią
 • choroby układu sercowo-naczyniowego
 • choroby naczyń krwionośnych
 • choroby układu nerwowego
 • zaburzenia krzepnięcia
 • depresja
 • zakażenia skóry
 • aktywna opryszczka
 • przyjmowanie leków fotouczulających

Rodzaje urządzeń

W naszej Klinice zabiegi laserowego odmładzania skóry wykonujemy z wykorzystaniem trzech urządzeń:

 • Harmony Dye-VL – jest rodzajem wąskopasmowego, pulsacyjnego źródła światła, które działa na bazie fluorescencyjnej technologii. Światło penetruje do skóry, bez jej uszkadzania. Dzięki emisji światła z przedziału 500-600 nm, skóra jest minimalnie narażona na ekspozycję innych długości światła, a zabieg jest bezpieczniejszy. Ciepło generowane przez urządzenie uszkadza naczynia krwionośne lub zmiany pigmentacyjne, prowadząc do aktywacji naturalnych procesów gojenia skóry. Na początku zmiany skórne mogą nieco ściemnieć, a następnie ulegają złuszczeniu wraz z powierzchownymi warstwami skóry. Długofalowe rezultaty to zmniejszenie głębokości zmarszczek i bruzd i poprawa ogólnej kondycji skóry.
 • iPixel ER – to najnowsza głowica lasera Er:YAG. Nowością są dwie rolki, które umożliwiają równomierny i precyzyjny ruch końcówki lasera po obszarze zabiegowym. W odróżnieniu od tradycyjnych laserów moduł iPixel ER pozwala na wykonanie zabiegu z wysoką skutecznością, w krótszym czasie. Laser działa na zasadzie tworzenia mikroperforacji w skórze. Odpowiedniej wielkości przestrzenie między mikrourazami stanowią rezerwuar nieuszkodzonej skóry, który ułatwia gojenie się leczonej powierzchni i powoduje przebudowę włókien kolagenowych i elastynowych. Zabieg powoduje u pacjenta tylko niewielki dyskomfort i zwykle nie ma konieczności stosowania znieczulenia.
 • Harmony ClearLift – to frakcyjny, nieablacyjny laser Q-Switched, który dostarcza porcję energii w głąb skóry w postaci mikrokanalików, bez uszkodzenia naskórka. Laser ten likwiduje zmarszczki i poprawia jakość i kondycję skóry. To idealny laser dla wrażliwej skóry okolicy oczu, szyi, ust czy dekoltu. Gwarantuje szybkie i skuteczne leczenie, niewymagające znieczulenia. Wyjątkową cechą zabiegu z wykorzystaniem ClearLift jest frakcyjna technika działania, która nie powoduje ablacji skóry. Uniknięcie uszkodzeń zewnętrznej warstwy skóry sprawia, że zabieg jest praktycznie bezbolesny i pozwala pacjentowi wrócić do codziennej aktywności.

Przeciwwskazania do zabiegów laserowych -> przeczytasz tutaj.

Wskazówki/zalecenia po zabiegach laserowych -> przeczytasz tutaj.

Umów wizytę w klinice
medycyny estetycznej dr Paradowskiej
Napisz do nas
Formularz kontaktowy