Wraz z wiekiem Twoje powieki się rozciągają, a wspierające je mięśnie słabną. W rezultacie nadmiar tłuszczu może gromadzić się nad i pod powiekami, powodując obwisłe brwi, opadające górne powieki i worki pod oczami. Ponadto mocno zwiotczała skóra wokół oczu może zmniejszyć widzenie boczne (widzenie peryferyjne), zwłaszcza w górnej i zewnętrznej części pola widzenia.
Blefaroplastyka – zabieg mający na celu poprawę wyglądu opadających lub obwisłych powiek, blokujących część pola widzenia. Nadaje oczom bardziej młodzieńczy wygląd poprzez usunięcie nadmiaru skóry, tłuszczu i zwiotczałych mięśni z górnej i/lub dolnej powieki. Podczas zabiegu plastyki powiek nadmiar skóry i tłuszczu jest usuwany z górnej powieki poprzez nacięcie ukryte w naturalnym załamaniu powieki. Jeśli powieka opada, mięsień podnoszący górną powiekę można napiąć. Tłuszcz znajdujący się w dolnej powiece można usunąć poprzez nacięcie ukryte na wewnętrznej powierzchni powieki. Zabieg blefaroplastyki rozwiązuje funkcjonalne i kosmetyczne problemy okołooczodołu, którym jest obszar od brwi do górnej części policzka.
Możesz poddać się blefaroplastyce w tym samym czasie, co innemu zabiegowi, takiemu jak lifting twarzy lub resurfacing skóry.
Czego możesz się spodziewać?
Przed zabiegiem:
Dokładna przedoperacyjna historia medyczna i chirurgiczna oraz fizyczne badanie obszaru okołooczodołowego pacjenta (brwi-policzek-nos) określają, czy pacjent może bezpiecznie przejść zabieg plastyki powiek. W tym celu najpierw należy umówić się na konsultację do chirurga plastycznego.
Kolejno, blefaroplastyka powiek dolnych może z powodzeniem rozwiązać problemy anatomiczne nadmiaru skóry powieki, wiotkości mięśni oka i przegrody oczodołu (więzadła powiekowego), nadmiaru tkanki tłuszczowej oczodołu, nieprawidłowego położenia dolnej powieki i uwypuklenia bruzdy nosowo-żuchwowej, gdzie orbita (oczodołek) spotyka się z nachyleniem nosa.
Jeśli chodzi o powiekę górną, zabieg blefaroplastyki może rozwiązać utratę widzenia peryferyjnego, spowodowaną wiotczeniem skóry powieki górnej na rzęsach. Zewnętrzna i górna część pola widzenia pacjenta są dotknięte i powodują trudności w wykonywaniu przyziemnych czynności, takich jak prowadzenie samochodu i czytanie książki.
W trakcie zabiegu:
Jeśli masz operację na górnych i dolnych powiekach, chirurg zazwyczaj najpierw zajmuje się górną powieką. Tnie wzdłuż fałdu powieki, usuwa nadmiar skóry, mięśni i ewentualnie tłuszczu i zamyka cięcie.
Na dolnej powiece chirurg wykonuje cięcie tuż pod rzęsami w naturalnym załamaniu oka lub wewnątrz dolnej powieki. Usuwa lub rozprowadza nadmiar tłuszczu, mięśni i zwiotczałej skóry oraz zamyka cięcie.
Po zabiegu:
Operacja plastyki powiek trwa zwykle od 1 do 3 godzin. Po operacji początkowy obrzęk i siniaki będące następstwem operacji ustąpią i ustąpią po 1-2 tygodniach; ostateczne, stabilne wyniki korekcji powiek będą widoczne po kilku miesiącach. Wyniki zabiegu plastyki powiek najlepiej ocenić porównując przed- i pooperacyjne (przed i po) zdjęcia okolicy oka pacjenta.
Po zabiegu, rodzaj ściegu znany jako kantopeksja jest umieszczany w pobliżu zewnętrznego kącika dolnej powieki, który znajduje się wewnątrz tkanki. Pozwala to na utrzymanie stałej pozycji powieki podczas procesu gojenia. Kantopeksja rozpuszcza się po czterech do sześciu tygodniach stosowania. W przypadku niektórych pacjentów może być wymagane uniesienie środkowej części twarzy w celu odmłodzenia kompleksu dolna powieka-policzek.
Dyskomfort jest na ogół łagodny, a leki przeciwbólowe nie zawierające aspiryny zwykle wystarczą. Większość pacjentów jest w stanie wrócić do wszystkich czynności w ciągu tygodnia.
Efekt korekty powiek utrzymuje się nawet przez kilkanaście lat, w niektórych przypadkach jest on permanentny i pozwala cieszyć się doskonałym wyglądem i młodzieńczym spojrzeniem przez długi czas.