Włosy są istotnym elementem wizerunku, dlatego chcemy aby były zdrowe i wyglądały dobrze. Kondycja łodyg zależy nie tylko, od tego jak dbamy o swój organizm (zbilansowany sposób odżywiania, właściwa ilość przyjmowanych płynów, odpowiedni czas przeznaczony na sen i regenerację, regularna aktywność fizyczna, sprzyjające środowisko życia, eliminacja czynników stresogennych), ale również od prawidłowego podejścia do codziennej pielęgnacji. Każdy powinien dobierać sposób postępowania z włosami do ich potrzeb, należy także pamiętać, że w kontekście pięknych włosów bardzo ważna jest zdrowa skóra głowy.
Zastosuj poniższe wskazówki, a Twoje włosy Ci podziękują:
#1 Zacznij od oczyszczenia
Peeling do skóry głowy to preparat mający na celu oczyszczenie skóry poprzez rozpuszczenie osadzających się na niej zanieczyszczeń, może mieć formę ziarnistą bądź enzymatyczną. Najbezpieczniejszym rodzajem w przypadku każdego typu skóry będzie peeling z enzymami bądź kwasami. Szczególnie dobrze peelingi będą się sprawdzać u osób ze skłonnościami do łojotoku i łupieżu. Preparaty tego typu stosuje się według indywidualnego schematu, u osób bez problemów skórnych przeważnie wykonuje się oczyszczanie raz na 1-2 tyg., przy zaostrzeniach keratoz częściej.
Peelingi pozwalają oczyścić ujścia mieszków włosowych przez pozbycie się zalegających na skórze zanieczyszczeń (pot, sebum, martwy naskórek, zanieczyszczenia z powietrza, środki stylizacyjne), regulują pracę gruczołów łojowych, pobudzają mikrokrążenie, a także przygotowują skórę na aplikację innych preparatów, ułatwiając ich przenikanie.
#2 Regularnie czesz włosy
Nawet jeżeli nie myjesz głowy codziennie, rozczesuj włosy, zapobiegnie to ich splątywaniu i w naturalny sposób pomoże pozbywać się włosów „martwych” oraz złogów łojowych. Przed każdym myciem delikatnie rozczesz włosy zaczynając od końca, kierując się w stronę nasady. W czasie mycia, można zaaplikować na łodygę włosa maskę, a następnie wczesać ją we włosy grzebieniem o szeroko rozstawionych ząbkach. Nigdy nie czesz włosów bezpośrednio po myciu, zwiększa to ich tendencje do uszkodzeń mechanicznych (wyjątek stanowią włosy kręcone, które można delikatnie rozczesać na mokro, najlepiej szczotką z naturalnego włosia).
Na rynku dostępnych jest wiele szczotek, najlepiej sprawdzą się te z naturalnego włosia bądź z nylonowymi igiełkami zakończonymi kuleczkami.
#3 Prawidłowe mycie głowy
Nie istnieje uniwersalna zasada jeżeli chodzi o częstość mycia, aktywność gruczołów łojowych jest kwestią osobniczą. Pamiętaj jednak, że skóra cały czas pracuje: złuszcza się, wydziela pot, łój i osadzają się na niej zanieczyszczenia z powietrza oraz preparaty stylizacyjne, dlatego nawet jeżeli nie masz problemów z przetłuszczaniem, nie zostawiaj jej bez mycia dłużej niż 3 – 4 dni. Szampon zawsze trzeba dobieraj do rodzaju skóry, nie stanu włosów.
Szampon rozcieńcz w dłoniach, bądź w osobnym pojemniku z wodą i mieszaninę lekko wmasuj opuszkami palców w skórę. Szampon aplikuj na skórę głowy dwa razy, każdorazowo odczekując 2 – 3 minuty. Pamiętaj aby rozprowadzać preparat równomiernie na całej powierzchni głowy (zwłaszcza z tyłu, ten obszar jest często niedokładnie domywany). Spłukuj preparat bardzo dokładnie letnią wodą.
#4 Stosuj odżywki
Odżywki należy dobierać ze względu na potrzeby włosów, tutaj z pomocą przychodzi tzw. równowaga PEH:
- Proteiny – działanie regeneracyjne np. keratyna, kolagen, jedwab hydrolizowany
- Emolienty – działanie natłuszczające i nabłyszczające np. lanolina, woski, silikony
- Humektanty – utrzymujące wilgoć np. kwas hialuronowy, mocznik, pantenol
Preparaty na łodygę włosa najlepiej stosować przy każdym myciu, najczęściej zalecaną techniką jest metoda odżywka – mycie – odżywka (OMO) polegająca na zaaplikowaniu na łodygę włosa odżywki np. humektantowej bądź proteinowej, na 5 minut przed myciem (włosy mogą być suche bądź wilgotne), następnie umyciu głowy odpowiednim szamponem, a na końcu nałożeniu na włosy odżywki emolientowej na około 5 minut.
#5 Dokładnie wysusz włosy i skórę głowy
Po umyciu głowy, odsącz delikatnie nadmiar wody bawełnianym ręcznikiem, unikaj tarcia. Zaaplikuj na łodygę włosa spray chroniący przed wysoka temperaturą i używając letniego nawiewu wysusz dokładnie włosy. Najlepiej stosować suszarki z jonizatorem co minimalizuje tendencje do puszenia się włosów. Nigdy nie kładź się spać z mokrymi włosami, to prosta droga do stanów zapalnych i łupieżu.
#6 Dbaj o końcówki
Przed suszeniem i stylizacją stosuj preparaty termoochronne, ograniczaj stosowanie urządzeń działających wysoką temperaturą na włos np. prostownic, lokówek. Aplikuj na łodygi włosów i skórę głowy preparaty z SPF (zwłaszcza w okresach silnego nasłonecznienia), po kąpieli w słonej bądź chlorowanej wodzie opłucz włosy słodką wodą, a potem umyj je szamponem i nałóż odżywkę. Podcinaj końcówki włosów regularnie co 1 – 3 miesiące.
#7 Olejowanie
Jest to sposób nabłyszczania włosów poprzez aplikowanie na łodygi odpowiedniego oleju często połączonego z innymi środkami. Wyróżnia się olejowanie na sucho, na mokro, na masce/odżywce, na mgiełce nawilżającej. Efektem aplikacji preparatu powinno być wygładzenie włosów, co ułatwia rozczesywanie i poprawia ogólny wygląd włosów. Technikę tą stosuje się optymalnie raz w tygodniu, wybrany olej należy zaaplikować na włosy na czas od około 10 minut do kilku godzin. Olej dobiera się w zależności od tzw. stopnia porowatości włosów. Ze względu na stopień rozchylenia łusek łodygi włosa, wyróżnia się:
- Włosy niskoporowate (np. olej kokosowy, masło shea, masło kakaowe)
- Włosy średnioporowate (np. oliwa z oliwek, olej macadamia, olej arganowy)
- Włosy wysokoporowate (np. olej lniany, olej z ogórecznika, olej z pestek winogron)
#8 Postaw na luźną fryzurę
Nie wiąż włosów w ciasne upięcia, może to powodować mechaniczne uszkadzanie mieszków włosowych, w obszarach najbardziej na to narażonych (cofanie się linii włosów w obszarze czoła, za uszami, tył głowy), a to prowadzi do rozwijania się tzw. „łysienia z pociągania”. Włosy spinaj w luźne fryzury, jak najniżej. Nie śpij w rozpuszczonych włosach, wybieraj warkocz. Korzystaj z bawełnianych gumek typu scrunchies.
#9 Ucz się
Czytaj, testuj i wyrabiaj własną opinię na temat preparatów, zabiegów i trendów. Szukaj najlepszych i najbezpieczniejszych rozwiązań w pielęgnacji swoich włosów i skóry głowy.
#10 Prewencja lepsza od leczenia
Mieszki włosowe ulegają procesowi starzenia, tak jak skóra, w której się znajdują, dlatego warto włączać do pielęgnacji działania mające na celu utrzymanie prawidłowego wzrostu włosów. Zacznij stosować raz bądź dwa razy w tygodniu miejscowe preparaty stymulujące na skórę głowy, składniki w nich zawarte będą pobudzały mikrokrążenie co doprowadzi do lepszego odżywienia i dotlenienia cebulek. Udaj się na kontrolną konsultację trychologiczną, poznaj swoją skórę i włosy.
W myśl zasady „kropla drąży skałę” należy pamiętać, że na efekt końcowy wpływ mają systematyczność i poprawność stosowanej pielęgnacji, a także właściwie dobrane kosmetyki.