Jakie są metody leczenia nadmiernej potliwości?

25 października 2018

Jakie są metody leczenia nadmiernej potliwości?

Jakie są metody leczenia nadmiernej potliwości?

Nadmierne pocenie się to częsty i wstydliwy problem, na szczęście jest kilka skutecznych metod jego leczenia, zarówno nieinwazyjnych, jak i operacyjnych. Pierwszym krokiem w leczeniu nadpotliwości jest najczęściej stosowanie antyperspirantów. Większość antyperspirantów zawiera w składzie sole glinu. Kiedy przesuwamy antyperspirant po skórze, cząsteczki soli glinu blokują perspirację. Antyperspiranty dostępne bez recepty są zwykle delikatniejsze i działają nieco mniej drażniąco, niż środki dostępne na receptę. Jeśli zwykłe antyperspiranty okazują się nieskuteczne, warto udać się do lekarza po receptę na inny, silniejszy środek. Antyperspiranty są przeznaczone do stosowania nie tylko pod pachami, ale także w innych pocących się miejscach, takich jak dłonie czy stopy.

Jeśli antyperspiranty nie działają, lekarz może zalecić spróbowanie jednej z poniższych metod:
• Jontoforeza – Podczas tej metody leczenia pacjent siedzi z dłońmi lub stopami zanurzonymi w płytkiej wodzie, przez około 20-30 minut. W tym czasie poprzez wykorzystanie pola elektrycznego wprowadzane są do tkanek jony działające leczniczo. Dokładny mechanizm działania tej metody w leczeniu nadpotliwości nie został wyjaśniony, ale uważa się, że polega na blokowaniu wydostawania się potu przez skórę. Zabieg należy powtarzać najlepiej kilka razy w tygodniu. Dostępne są też urządzenia do samodzielnego wykonywania jontoforezy w domu. Mimo, że jontoforeza generalnie jest bezpieczną metodą leczenia, nie jest zalecana u kobiet w ciąży oraz osób z wszczepionymi rozrusznikami, metalowymi protezami i padaczką.
• Toksyna botulinowa – iniekcje toksyny botulinowej typu A, tej samej, która jest stosowana w leczeniu zmarszczek, wykonywane są również w celu leczenia nadpotliwości. Toksyna botulinowa działa przez blokowanie sygnałów chemicznych, które stymulują wydzielanie z gruczołów potowych. Najczęściej potrzebne jest kilka iniekcji, ale rezultat utrzymuje się nawet do roku.
• Leki antycholinergiczne – jeśli wcześniej wymienione sposoby nie przynoszą rezultatu, lekarz może wypisać receptę na leki antycholinergiczne. Leki te hamują aktywację gruczołów potowych, ale niestety powodują pewne skutki uboczne, takie jak nieostre widzenie, kołatanie serca.
• Leczenie operacyjne – w przypadku znacznej nadpotliwości, która nie reaguje na inne metody leczenia, można rozważyć zabieg chirurgiczny. Może on polegać na wycięciu gruczołów potowych lub wykonaniu endoskopowej sympatektomii piersiowej, podczas której przecinane są nerwy aktywujące gruczoły potowe. Skutkiem ubocznym sympatektomii może być kompensacyjne nadmierne pocenie się innych części ciała.

Przeczytaj również:

Umów wizytę
Napisz do nas
Formularz kontaktowy

    tick-image