Dlaczego nasza skóra nie lubi Słońca?

15 marca 2022

Dlaczego nasza skóra nie lubi Słońca?

Dlaczego nasza skóra nie lubi Słońca?

Dlaczego nasza skóra nie lubi słońca ?

 

Słońce ma istotne znaczenie w naszym życiu. Promienie słoneczne pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Słońce dodaje nam energii i więcej optymizmu. Promieniowanie słoneczne jest także niezbędne do produkcji witaminy D3, która odgrywa kluczową rolę w funkcjonowania naszego organizmu.

Słońce jest bardzo pożądane przez ludzi, ponieważ nadaje skórze piękną opaleniznę. Należy jednak pamiętać, że nieumiejętne korzystanie ze słońca niesie ze sobą wiele zagrożeń związanych z powstawaniem poważnych i nieodwracalnych zmian w naszej skórze.

 

Jaki promieniowanie słoneczne wpływa na skórę?

 

Najważniejszy jest żeby zdawać sobie sprawę, że na działanie promieniowania słonecznego narażeni jesteśmy cały rok, a nie tylko w okresie wiosenno-letnim. Przez cały roku natężenie promienowania UVA jest stałe, natomiast odziaływanie promienowania UVB największe jest w okresie letnio-wakacyjnym.

Promieniowanie UV-A ma nieustanny wpływ na naszą skórę. Jest to rodzaj promieniowania, który działa w sposób widoczny i zauważalny od razu w dniu ekspozycji na słońce.  Promieniowanie UV-A przynosi również negatywne efekty długofalowe, dyskretnie wywołując uszkodzenia skóry widoczne po latach. Jest to rodzaj promieniowania odpowiedzialny za niszczenie włókien kolagenowych i elastynowych oraz tzw. fotostarzenie. W efekcie dochodzi do powstania teleangiektazji i przebarwień. Skóra jest sucha i wolniej się regeneruje. Dodatkowo promieniowanie UV-A odpowiada za powstawanie reakcji fotoalergicznych i fototoksycznych.

Promieniowanie UV-B jest to rodzaj promieniowania odpowiedzialny za oparzenia słoneczne oraz powstawanie rumienia. Maksymalny efekt działania rumieniotwórczego UVB pojawia się zwykle między 12 a 24 godzinach od ekspozycji na słońce. Promieniowanie UV-B osłabia układ immunologiczny skóry oraz zwiększa skłonność do powstawania zmian nowotworowych. Jest to najbardziej niekorzystne działanie promieniowania słonecznego.

 

Jakie są negatywne skutki oddziaływania słońca na skórę?

 

Najbardziej niekorzystne działanie promieniowania słonecznego to działanie kancerogenne, które prowadzi do rozwoju nowotworu skóry, ponieważ promieniowanie UV uszkadza materiał genetyczny komórek skóry, a to z kolei powoduje nieprawidłowe dojrzewanie i różnicowanie się komórek.

Promienie słoneczne indukuje również powstawanie wolnych rodników i reaktywnych form tlenu, które uszkadzają struktury lipidowo-białkowe komórek, przyczyniając się do fotostarzenia skóry.

 

Czy słońce ma korzystny wpływ na naszą skórę?

 

Do pozytywnych efektów oddziaływania promieniowania słonecznego na skórę należy uaktywnienie produkcji melaniny, czyli naturalnego pigmentu odpowiadającego za barwę naszej skóry. Melanina oprócz tego, że daje efekt opalenizny, chroni również materiał genetyczny komórek skóry przez powstawaniem mutacji.

Podczas ekspozycji na słońce dochodzi do syntezy witaminy D, która jest odpowiedzialna za właściwą budowę kości, ponieważ pobudza wchłanianie wapnia i fosforu. Witamina D wykazuje również działanie przeciwutleniające. 

Przeczytaj również:

Jak chronić naszą skórę przed szkodliwym działaniem słońca?

 

Skórę przed negatywnym działaniem promieni słonecznych chronią filtry przeciwsłoneczne, czyli substancje, których zadaniem jest ograniczenie docierania w głąb skóry promieniowania UV. Kosmetyki do codziennej pielęgancji skóry powinny zawierać filtry UV, aby chronić skórę przed szkodliwym działaniem słońca. Produkty pielęgnacyjne do skóry powinny zawierać również antyoksydanty, aby zabezpieczyć naszą skórę przed szkodliwym działaniem reaktywnych form tlenu.

Bardzo ważna jest profilaktyka zmian barwnikowych skóry. Warto raz w roku udać się na wizytę do lekarza dermatologa, aby specjalista przyjrzał się wszystkim zmianom skórnym przy pomocy dermatoskopu.

Zapraszamy osoby w każdym wieku na konsultacje oraz zabiegi do naszych wykwalifikowanych kosmetologów.

Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę?

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 501 54 55 54

Umów wizytę
Napisz do nas
Formularz kontaktowy