Laseroterapia to metoda leczenia z wykorzystaniem światła o długości fali laserowej. W medycynie stosowane są zarówno lasery pracujące w sposób ciągły, jak i impulsowy. Lasery są obecnie bardzo powszechnie wykorzystywane również w medycynie estetycznej. Rodzaje używanych laserów szybko się zmieniają, wraz z rozwojem coraz nowszych technologii.
Do najpopularniejszych obszarów zastosowań laserów w medycynie estetycznej należą:
Lasery Nd:YAG (laser neodymowo-yagowy) oraz laser diodowy o długości fali 810 nm to główne rodzaje laserów stosowanych w celu usuwania owłosienia. Jednakże obecnie najczęstszą metodą usuwania owłosienia jest IPL (ang. intense pulse light – impulsywne źródło światła), który jest tańszy, może być stosowany na wielu różnych typach skóry oraz na dużych obszarach ciała jednocześnie.
Resurfacing, czy inaczej peeling laserowy i waporyzacja laserowa, to nowa i bardzo popularna metoda terapii. Może być stosowana w celu leczenia zmarszczek, blizn potrądzikowych i innych niepożądanych zmian skórnych. Wykorzystywane są różne długości fal: w laserze Erbium YAG (laser erbowo-yagowy) są to fale długości 2940 nm, a w laserze CO2 – 10600 nm. By zapewnić precyzję, w tej metodzie leczenia stosuje się specjalny skaner, dzięki któremu laser usuwa tylko jedną warstwę skóry w danym momencie. Inną opcją jest stosowanie dwóch długości fal razem, ponieważ laser CO2 penetruje skórę głębiej niż laser erbowy.
Laser Q-switch Nd:YAG (długość fali 1064 nm) oraz laser aleksandrytowy (długość fali 755 nm) pokrywają pełne spektrum kolorów barwników używanych do wykonywania tatuaży. Ciepło emitowane przez wiązkę laserową rozbija drobiny tuszu tatuażu lub barwnika wykorzystywanego do makijażu permanentnego. Tak powstałe cząsteczki są później usuwane przez układ immunologiczny.
W tej metodzie leczenia najlepsze są lasery pulsacyjne. W zależności od rodzaju zmiany stosowane są różne rodzaje laserów, np. Nd:YAG (długość fali 1064 nm), aleksandrytowy (długość fali 755 nm), laser kryptonowy (długość fali 520-530 nm) i laser miedziowo-gazowy (długość fali 511 nm).
Istnieje wiele rodzajów różnych zmian naczyniopochodnych, ale większość z nich to zmiany łagodne, stanowiące wyłącznie defekt kosmetyczny. Do głównych rodzajów laserów stosowanych w terapii zmian naczyniopochodnych należą lasery pulsacyjno-barwnikowe, o długości fali 585-595 nm, laser pulsacyjny Nd:YAG o długości fali 1064 nm i 532 nm.
Monitorowanie
W przypadku inwazyjnych laserów (działających na tkanki poniżej skóry – np. laser CO2), wymagane jest stosowanie wewnętrznych i zewnętrznych systemów monitorujących energię. Lasery nieinwazyjne – takie jak te stosowane w obrębie skóry – nie wymagają systemów monitorowania zewnętrznego. W takim przypadku to producent jest odpowiedzialny za zapewnienie systemów monitorowania wewnętrznego, a użytkownik może zdecydować o stosowaniu dodatkowo monitorowania zewnętrznego.
Spektrum zastosowania laserów w medycynie estetycznej i kosmetologii stale się poszerza. Dla osób pracujących w tej dziedzinie bardzo ważne jest nadążanie za najnowszymi technologiami, by móc oferować pacjentom najlepsze możliwe metody leczenia. Zapraszamy do skorzystania z bogatej oferty naszej kliniki, w której używamy najnowocześniejszych, najwyższej jakości laserów.
Przeczytaj również: