Zabieg dermabrazji polega na złuszczeniu warstw skóry za pomocą specjalnego urządzenia. Celem zabiegu jest odsłonięcie nowej, gładszej warstwy skóry. Podczas zabiegu mikrodermabrazji wykorzystywane są natomiast drobne kryształki złuszczające, które w łagodniejszy sposób wygładzają skórę.
Dermabrazja została opracowana w celu leczenia blizn potrądzikowych, blizn po ospie i po wypadkach. Nie jest zbyt skuteczna w leczeniu wrodzonych defektów skóry, znamion i blizn po oparzeniach. Zabieg ten powinien być wykonywany u osób o jasnej karnacji. U osób o ciemniejszej skórze może doprowadzić do bliznowacenia i przebarwień.
Mikrodermabrazja jest odpowiednia dla osób o każdym typie i kolorze skóry. Ma delikatniejsze działanie, dlatego nie prowadzi do przebarwień i powstawania blizn. Nie jest skuteczna w leczeniu głębszych zmian, takich jak blizny, rozstępy, zmarszczki. Po zabiegu mikrodermabrazji skóra szybciej wraca do normy, niż po dermabrazji. Mikrodermabrazja powoduje lekkie zaróżowienie skóry przez około 24 godziny i nie wymaga stosowania znieczulenia.
Zanim zdecydujesz się na zabieg dermabrazji lub mikrodermabrazji, skonsultuj się ze specjalistą z naszej Kliniki, by przedyskutować ryzyko i korzyści związane z zabiegami.
Przed zabiegiem dermabrazji lekarz może podać leki na uspokojenie, a następnie skóra zostaje dokładnie oczyszczona. Później lekarz poda znieczulenie w okolicę, która będzie poddawana zabiegowi. Dermabrazja jest wykonywana za pomocą specjalnego urządzenia, które ściera powierzchowne warstwy skóry, tak by przywrócić jej gładkość.
Podczas mikrodermabrazji strumień drobnych kryształków jest kierowany na skórę i delikatnie usuwa zewnętrzną warstwę skóry. Zabieg ten jest mniej agresywny niż dermabrazja.
Do możliwych skutków ubocznych dermabrazji należą:
W przypadku mikrodermabrazji może natomiast dojść do podrażnienia gałek ocznych drobinkami kryształów.