Nici liftingujące i biorewitalizujące

Czym są nici liftingujące i biorewitalizujące?

Do niedawna jedyną skuteczną metodą leczenia defektów kosmetycznych związanych z utratą jędrności skóry był zabieg chirurgicznego liftingu. Część osób nie chce jednak poddawać się tak inwazyjnemu zabiegowi i mogą zamiast tego wybrać nową metodę leczenia – niechirurgiczny lifting za pomocą specjalnych nici. Nici te wykonane są z rozpuszczalnego polidioksanonu (stąd nazwa nici PDO),  włókna syntetycznego, które ulega biodegradacji. Nici PDO mają zdolność stymulacji produkcji włókien kolagenu oraz przyspieszają podziały fibroblastów. Nici PDO można podzielić na nici rewitalizujące oraz liftingujące. Nici liftingujące są grubsze od nici rewitalizujących, a efekt ich aplikacji jest bardziej wyraźny.

Zastosowanie nici liftingujących ma na celu delikatne, ale widoczne uniesienie skóry. Zasada działania jest inna niż w przypadku liftingu chirurgicznego, podczas którego część skóry zostaje wycięta. Oprócz mechanicznego uniesienia skóry nici powodują także pożądaną naturalną miejscową odpowiedź skóry, w postaci gojenia z wytwarzaniem nowych włókien kolagenowych.      Włókna kolagenowe są bardzo ważne w powstawaniu procesów starzenia się, ponieważ wraz z wiekiem nasze organizmy produkują coraz mniej kolagenu. Skóra staje się cieńsza, obwisła i pomarszczona. Osłabiona skóra nie jest w stanie prawidłowo podtrzymywać leżących pod nią tkanek, a siła grawitacji ściąga je w dół.

Jedną z głównych zalet nici liftingujących i rewitalizujących jest krótki okres rekonwalescencji. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i zaraz po jego zakończeniu pacjent może wrócić do domu. U części osób po zabiegu występuje niewielki obrzęk, zaczerwienienie lub bolesność. Pacjent powinien zachować ostrożność, nie pocierać zbyt silnie twarzy przez przynajmniej tydzień po zabiegu. Zaleca się także stosowanie zimnych okładów, unikanie wysiłku fizycznego i spanie na plecach przez około tydzień od zabiegu. Nie wolno wykonywać masaży i zabiegów rozgrzewających.

Nici liftingujące i biorewitalizujące są bardzo bezpieczne dla pacjenta, nie wiążą się z ryzykiem blizn, rozległych siniaków czy obfitego krwawienia. W rzadkich przypadkach pacjenci mogą odczuwać drażnienie w miejscach gdzie znajdują się nici, może dochodzić do zakażenia lub nici uwidaczniają się pod skórą. W takich sytuacjach nici można łatwo usunąć z ciała pacjenta. Kolejną zaletą zabiegu jest fakt, że jest on relatywnie tani, w porównaniu do np. liftingu chirurgicznego.

Osoby, które decydują się na lifting za pomocą nici powinny mieć realistyczne oczekiwania – nici unoszą skórę twarzy tylko o kilka milimetrów, dlatego po ich zastosowaniu efekt jest zdecydowanie bardziej subtelny, niż w przypadku liftingu chirurgicznego. Zabieg założenia nici liftingujących jest zalecany głównie dla osób z umiarkowaną utratą jędrności skóry, w wieku 40-55 lat lub osób starszych, u których nie można przeprowadzić liftingu operacyjnego.

Ze względu na wysokie bezpieczeństwo zabiegu, nici PDO mogą być łączone z innymi zabiegami z zakresu medycyny estetycznej, takimi jak iniekcje z toksyny botulinowej czy podanie wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego.

Jeżeli dotyczy Cię problem wiotkiej, obwisłej skóry i interesują Cię minimalnie inwazyjne metody liftingu, koniecznie skonsultuj się ze specjalistami z naszej placówki medycznej.

 

Umów wizytę
Napisz do nas
Formularz kontaktowy