Czym jest lipotransfer?
Wraz z wiekiem w naszym organizmie dochodzi do utraty ilości tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy, co prowadzi m.in. do zapadnięcia się tkanek miękkich wokół oczu, obwisania skóry wzdłuż żuchwy i ogólnej utraty objętości twarzy. Te same procesy zachodzą także m.in. w obrębie tkanek miękkich piersi czy pośladków. Na szczęście nowoczesne metody z zakresu medycyny estetycznej pozwalają na powstrzymanie i zniwelowanie tych niekorzystnych zmian w naszym wyglądzie. Innowacyjna metoda Lipogems pozwala na wykorzystanie własnego tłuszczu pacjenta, do uzupełnienia tkanki tłuszczowej w pożądanych miejscach. Możemy więc upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu – pozbyć się tkanki tłuszczowej z niechcianych okolic i wykorzystać ją do wypełnienia ubytków w innych miejscach.
Zabieg lipotransferu metodą Lipogems jest wskazany w przypadku:
Zabieg Lipogems to metoda polegająca na przemieszczeniu tkanki tłuszczowej, w celu wymodelowania twarzy lub sylwetki. Procedura jest minimalnie inwazyjna i bardzo bezpieczna, ze względu na wykorzystanie tkanek autologicznych pacjenta.
Zabieg lipotransferu przebiega w kilku etapach, najpierw lekarz pobiera tkankę tłuszczową pacjenta z miejsc, gdzie występuje jej nadmiar. Następnie pobrana tkanka jest poddawana obróbce, w celu usunięcia wszelkich toksyn, zanieczyszczeń i elementów zapalnych. Proces ten pozwala uzyskać oczyszczony koncentrat zawierający komórki tłuszczowe (adipocyty) oraz mezenchymalne komórki macierzyste. Tak przygotowany materiał następnie zostanie podany bezpośrednio w miejsce docelowe. Procedura trwa około godziny, a po zabiegu pacjent może od razu wrócić do codziennej aktywności. Zabieg wiąże się z niewielkim ryzykiem zaczerwienienia, siniaków i bólu w miejscu iniekcji. Po zabiegu przez 1-2 tygodnie nie należy podejmować intensywnego wysiłku fizycznego. Przez pierwsze 4-5 dni po zabiegu w miejscu dawczym lub miejscu biorczym może występować ból i niewielki obrzęk, który można niwelować zimnymi okładami. Tak jak w przypadku każdej procedury związanej z iniekcją, lipotransfer wiąże się z niewielkim potencjalnym ryzykiem miejscowego zakażenia.
Pierwsze efekty widoczne są bezpośrednio po zabiegu. Dla uzyskania najlepszego efektu, zabieg lipotransferu należy powtórzyć około 2-3 razy w odstępie 6-12 miesięcy. Wielką zaletą tej procedury jest fakt, że po uzyskaniu pożądanego efektu, nie ma konieczności powtarzania iniekcji. Komórki tkanki tłuszczowej trwale utrzymają się w miejscu podania.
Zabieg lipotransferu jest przeciwwskazany w przypadku: ciąży, laktacji, choroby nowotworowej, zaostrzenia choroby autoimmunologicznej, aktywne stany zapalne skóry w miejscach, które mają być poddane iniekcji.