Korekcja uszu

Otoplastyka to zabieg chirurgiczny stosowany do zmiany położenia, kształtu lub rozmiaru ucha za pomocą szwów stałych. Podstawowym wskazaniem do otoplastyki jest korekcja odstających uszu. Otoplastyka estetyczna zazwyczaj oznacza niewielką interwencję: podczas operacji chirurg usuwa defekt zewnętrzny poprzez zmianę lokalizacji, wielkości lub kształtu małżowiny usznej.

 

Uszy na ogół odstają na około dwa centymetry od boku głowy. Jednak posiadanie bardziej odstających uszu często występuje wśród społeczeństwa i może być kłopotliwe oraz prowadzić do obniżenia własnej samooceny. Osoba, która doznała uszkodzenia uszu lub urodziła się z wadą wrodzoną, może zdecydować się na operację rekonstrukcyjną. Jest to zabieg medyczny polegający na odbudowie lub naprawieniu ucha zewnętrznego. Coraz chętniej pacjenci borykający się z dyskomfortem posiadania zbyt odstających uszu decydują się na operację, aby poprawić ich wygląd. Zabieg ten nazywa się otoplastyką.

 

W tym artykule dowiesz się więcej na temat otoplastyki, czego spodziewać się podczas procedury oraz jak wgląda regeneracja po zabiegu.

 

Dlaczego otoplastyka?

Ucho zewnętrzne pełni niewielką funkcję w słyszeniu. Jednak przyczynia się również do wyglądu osoby. Niektórzy ludzie mogą czuć, że ich uszy są zbyt odstające, co może powodować zakłopotanie i stres psychiczny. W rzeczywistości niektóre badania pokazują, że posiadanie wydatnych uszu może prowadzić do niskiej samooceny, izolacji i braku pewności siebie.

 

Czy leczenie jest zawsze konieczne?

Leczenie nie zawsze jest konieczne. Niektóre nieprawidłowości zostaną rozwiązane bez interwencji chirurga. Odpowiednim momentem na otoplastykę jest czas, gdy dziecko ma 5-6 lat, a 90% procesu kształtowania się uszu jest zakończone. To najwcześniejszy zalecany wiek. Po jego przekroczeniu uszy można zoperować w każdym wieku.

 

Jaka jest przyczyna posiadania bardziej odstających uszu?

 

 

Ucho zewnętrzne jest zwykle ustawione pod kątem około 21–30 stopni z boku głowy. Jeśli kąt jest większy niż 30 stopni, uszy wydają się odstawać.

Może się to zdarzyć, jeśli cechy genetyczne lub warunki zdrowotne wpływają na wzrost chrząstki lub jeśli uraz wpływa na kształt uszu. Każdy z tych czynników może wpływać na jedno lub oba uszy. Jednak posiadanie odstających uszu nie powinno wpływać na słuch.

Wydatne uszy mogą występować w rodzinach, ale często występują przypadkowo. Około 30% dzieci z odstającymi uszami ma uszy, które po urodzeniu wyglądają normalnie, a dopiero potem zaczynają zmieniać kształt, w ciągu pierwszych 3 miesięcy życia.

 

Czego można się spodziewać podczas leczenia?

Wskazania do korekcji małżowiny usznej obejmują:

  • otapostaza (wystające uszy),
  • asymetria małżowin usznych,
  • mikrotia (wrodzone wady rozwojowe małżowiny usznej),
  • uszkodzenie lub deformacja małżowin usznych z powodu urazów,
  • Plastyka płatków uszu uszkodzonych przez noszenie masywnej biżuterii lub nieudany piercing.

 

Zabieg otoplastyki jest stosunkowo prostą operacją z minimalną ilością możliwych powikłań i przeciwwskazań. Przeciwwskazania do chirurgii plastycznej uszu:

  • zaburzenia krwawienia,
  • cukrzyca,
  • choroby zapalne uszu,
  • choroba zakaźna,
  • każda choroba w ostrej postaci,
  • choroby onkologiczne,
  • zapalenie wątroby.

 

 

Chirurg zastosuje znieczulenie ogólne u dziecka i znieczulenie miejscowe u osoby dorosłej. Następnie wykona nacięcie za uchem i zastosuje szwy. W niektórych przypadkach może usunąć część chrząstki.

Zabieg zajmie około 1–2 godzin.

Nacięcie pozostawi cienką bliznę, ale jest ona za uchem i z czasem zniknie.

Niektóre rodzaje operacji nie wymagają nacięcia. W ich przypadku czas powrotu do zdrowia może być szybszy, z mniejszym ryzykiem powikłań. Podczas tej procedury chirurg umieszcza igłę w chrząstce, aby zwiększyć jej elastyczność. Następnie użyje szwów, aby zmienić kształt ucha.

 

Rekonwalescencja

Po zabiegu lekarz założy opatrunek na uszy. Opatrunek pozostanie na miejscu przez kilka dni, ale lekarz może tymczasowo go usunąć dzień po zabiegu, aby sprawdzić, czy nie ma krwiaka. Po trwałym zdjęciu opatrunku może być konieczne założenie opaski ochronnej na uszy, zwłaszcza w nocy. Może to zapobiec wyciąganiu uszu do przodu podczas snu.

 

 

Umów wizytę
Napisz do nas
Formularz kontaktowy

    tick-image