Usuwanie znamion skórnych – znamion barwnikowych (pieprzyków), włókniaków, kaszaków, tłuszczaków, brodawek łojotokowych.

Jak można usunąć łagodne zmiany skórne?

Na naszej skórze mogą pojawiać się różnego rodzaju łagodne zmiany, takie jak: włókniaki, kaszaki, tłuszczaki, znamiona barwnikowe, brodawki łojotokowe, pieprzyki które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale często powodują defekt kosmetyczny lub niepokoją pacjentów. Nieestetyczne zmiany mogą być usuwane przez lekarza na kilka sposobów:

  • biopsja – podczas biopsji lekarz usuwa tylko fragment zmiany i przekazuje go do badania histopatologicznego, by wykluczyć obecność nowotworu złośliwego.
  • chirurgiczne usunięcie – lekarz usuwa całą zmianę, niekiedy z marginesem zdrowych tkanek. Materiał przekazuje do badania histopatologicznego, by wykluczyć obecność nowotworu złośliwego.
  • kriochirurgia – lekarz wykorzystuje specjalne urządzenie, które zamraża zmianę i niszczy jej komórki.
  • kuretaż – polega na ścięciu fragmentów zmiany.
  • elektrokauteryzacja – lekarz wykonuje zabieg za pomocą narzędzia, które niszczy tkanki poprzez wypalanie ich z wykorzystaniem impulsu elektrycznego.
  • chirurgia laserowa – lekarz wykorzystuje wiązkę lasera do zniszczenia tkanek tworzących zmianę.

Podczas wykonywania tych zabiegów pacjent pozostaje przytomny i świadomy. Lekarz może miejscowo znieczulić miejsce poddawane zabiegowi. W przypadku niektórych zabiegów lekarz może założyć szwy. Po usuwaniu małych zmian skórnych zwykle zostaje niewielka blizna.

Na wizycie konsultacyjnej przed zabiegiem usunięcia zmiany skórnej należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach lub preparatach ziołowych. Lekarz udzieli wskazówek, czy któreś leki należy odstawić przed zabiegiem np. ze względu na ryzyko krwawienia. Przez co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem należy unikać mikrodermabrazji, peelingów chemicznych i opalania się. Sam zabieg usuwania zmian skórnych trwa zwykle około 10-30 minut. Zabieg jest wykonywany ambulatoryjnie, co oznacza, że bezpośrednio po nim pacjent może wrócić do domu.

Obszar poddany zabiegowi może być przez pewien czas zaczerwieniony i obrzęknięty. Jeśli rana została zaopatrzona nierozpuszczalnymi szwami, konieczna będzie wizyta w celu ich usunięcia. Rana może być nieco bolesna, ale leki przeciwbólowe dostępne bez recepty są wystarczające dla zmniejszenia dolegliwości. W zależności od lokalizacji rany lekarz może zalecić ostrożne poruszanie tej okolicy, by nie naciągać skóry i nie nadwyrężać brzegów rany. Przez 24 godziny po zabiegu należy starać się nie zmoczyć rany, później można ją delikatnie przemywać. Ranę należy osłaniać przed promieniowaniem słonecznym, by nie doszło do przebarwień. Blizny po zabiegu zwykle mają niewielkie rozmiary i po około 3 miesiącach bledną.

Powikłania po zabiegach usuwania łagodnych zmian skórnych są rzadkie, można do nich zaliczyć zakażenie, tymczasowe porażenie nerwów w okolicy rany, hipertroficzne blizny, nasilone krwawienie.

Jeśli na Twojej skórze znajdują się nieestetyczne zmiany i zastanawiasz się nad ich usunięciem, skonsultuj się ze specjalistami z naszej placówki medycznej, którzy profesjonalnie doradzą w zakresie doboru odpowiedniej metody leczenia.

 

Umów wizytę
Napisz do nas
Formularz kontaktowy

    tick-image