Tzw. wypełniacze stosowane obecnie bardzo powszechnie w medycynie estetycznej, pozwalają na stosunkowo szybkie i bezpieczne przywrócenie młodego wyglądu, w porównaniu np. z tradycyjnym liftingiem twarzy. Większość wypełniaczy jest w stanie spłycić zmarszczki i bruzdy w mniej niż 30 minut, a rezultaty zabiegów utrzymują się od 4 miesięcy do ponad roku. Efekty w wielu przypadkach są spektakularne i pozwalają na przywrócenie młodzieńczego, zdrowego wyglądu i promiennej, gładkie cery. Działanie wypełniaczy polega na wygładzeniu samych zmarszczek, dzięki czemu stają się one praktycznie niewidoczne. Wypełniacze znajdują zastosowanie także w celu modelowania i zwiększenia objętości niektórych partii twarzy, np. policzków, brody, skroni czy ust. Wykorzystuje się je także do korekty doliny łez i podkrążonych oczu. Niektóre wypełniacze mogą być także wykorzystywane w celu leczenia blizn potrądzikowych lub lipoatrofii związanej z HIV.
Leczenie wypełniaczami jest szybkie, stosunkowo proste i łatwo dostępne. Jednakże, jak wszystkie produkty stosowane w medycynie estetycznej, wiążą się z pewnym ryzykiem powikłań. Do możliwych skutków niepożądanych należą przede wszystkim reakcje alergiczne oraz tworzenie się podskórnych guzków. Czasami pojawia się także błękitne przebarwienie skóry, noszące nazwę efektu Tyndalla. Przebarwienie może utrzymywać się przez kilka miesięcy. W rzadkich przypadkach nieprawidłowe podanie wypełniacza może prowadzić do powstania martwicy tkanek. Zarejestrowano także pojedyncze przypadki uszkodzenia nerwów.
Rodzaje wypełniaczy
Poniżej skupimy się na różnych rodzajach wypełniaczy, które oferujemy w naszej Klinice. Każdy z nich pozwala na uzyskanie nieco odmiennego efektu oraz cechuje się innym czasem działania. Nasi specjaliści medycyny estetycznej chętnie pomogą w dobraniu odpowiedniego preparatu, skonsultuj się z nimi w razie jakichkolwiek wątpliwości co do właściwej metody leczenia.
Jednymi z najpopularniejszych wypełniaczy są preparaty na bazie kwasu hialuronowego. Każdy z dostępnych na rynku preparatów działa nieco inaczej i pozwala osiągnąć inne rezultaty. Efekty uboczne występują rzadko, należą do nich przede wszystkim: zaczerwienienie, obrzęk i siniak w miejscu iniekcji. Czasami preparat uwidacznia się w postaci podskórnych grudek, które zwykle z czasem same znikają. Czas utrzymywania się efektu kwasu hialuronowego może wynosić od kilku miesięcy do nawet dwóch lat. Niektóre badania sugerują, że powtarzalne iniekcje kwasu hialuronowego mogą pobudzać organizm do produkcji kolagenu, co zmniejsza widoczność zmarszczek. Dodatkową zaletą jest możliwość zastosowania enzymu – hialuronidazy, w celu rozpuszczenia kwasu hialuronowego przy niepożądanych efektach.
Do preparatów na bazie kwasu hialuronowego należą między innymi:
Istnieje mała grupa wypełniaczy na bazie substancji syntetycznych, które naturalnie nie występują w organizmie człowieka. Możliwe skutki uboczne są takie jak w przypadku preparatów na bazie kwasu hialuronowego. Zaletą tego typu wypełniaczy jest dłuższe utrzymywanie się ich efektów. Niestety przy braku doświadczenia osoby podającej preparat, łatwo może dojść do oszpecenia i zniekształcenia twarzy.
Do preparatów na bazie syntetycznych wypełniaczy należą:
Pierwsze wypełniacze zostały opracowane przez naukowców na bazie kolagenu ekstrahowanego od krów. Ich działanie było skuteczne i pozwalały uzyskiwać naturalne efekty, ale nie utrzymywały się one zbyt długo. W większości przypadków preparaty zaczynały się wchłaniać po około miesiącu od iniekcji. Ze względu na otrzymywanie ich ze źródeł zwierzęcych, miały dość duży odsetek wywoływanych reakcji alergicznych.
Nowe metody przetwarzania kolagenu pozwoliły obniżyć ryzyko skutków ubocznych. Powstały także nowe formy syntetycznego kolagenu, które są bardzo bezpieczne dla pacjentów. Efekty podania kolagenu nie utrzymują się tak długo, jak w przypadku innych wypełniaczy, ale ich działanie jest subtelne. Możliwe skutki uboczne są takie jak w przypadku pozostałych typów wypełniaczy, czyli reakcja alergiczna, zaczerwienienie lub siniak w miejscu wstrzyknięcia.
Do preparatów na bazie kolagenu należą m.in.:
Spośród wypełniaczy tego typu najczęściej wykorzystuje się tkankę tłuszczową. Tłuszcz pochodzący z ud, pośladków lub brzucha pacjenta jest usuwany, a następnie odpowiednio opracowywany i wstrzykiwany w pożądane miejsce. Obie procedury mogą być wykonane podczas jednej wizyty u lekarza. Rezultaty tego typu zabiegu mogą być krótkotrwałe i pacjent może wymagać wielu wstrzyknięć. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że można pozbyć się tkanki tłuszczowej z niechcianych miejsc i jednocześnie poprawić wygląd partii twarzy.
Minimalizowanie ryzyka związanego ze stosowaniem wypełniaczy
Wypełniacze stosowane w medycynie estetycznej należą do bardzo bezpiecznych produktów. Warto jednak kierować się naszymi poniższymi wskazówkami, przy wyborze odpowiedniego zabiegu:
Przeciwwskazania
Ogólnymi przeciwwskazaniami dla zabiegów z zastosowaniem wypełniaczy są: przebyta ciężka reakcja alergiczna lub wstrząs anafilaktyczny, zaburzenia krzepnięcia i nadwrażliwość na któryś ze składników preparatu. Stany zapalne, takie jak pryszcze, krosty czy wysypka w miejscu, które ma być poddane zabiegowi również są przeciwwskazaniem dla tej metody terapii.
Nie należy wykonywać iniekcji z wypełniaczy u kobiet w ciąży, karmiących piersią, osób z chorobami nowotworowymi i schorzeniami autoimmunologicznymi, przy zaostrzeniach chorób przewlekłych. Skłonność do tworzenia się bliznowców także jest przeciwwskazaniem dla stosowania wypełniaczy.
Do względnych przeciwwskazań należą: niedawne stosowanie aspiryny, niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub suplementów ziołowych, które mogą wpływać na procesy krzepnięcia krwi.
Postępowanie po zabiegu
Po wstrzykiwaniu wypełniaczy należy unikać intensywnej aktywności fizycznej przez około 24 godziny. Należy także ograniczyć ekspozycję skóry na słońce i stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym minimum SPF25. W celu zmniejszenia bólu po zabiegu zaleca się stosowanie zimnych okładów. Nie należy masować i dotykać miejsc poddanych terapii przez 24 godziny po zabiegu, by uniknąć przemieszczenia się preparatu. Jeśli pojawią się siniaki, należy przyłożyć ciepły, wilgotny okład.
Korzystając z usług specjalistów medycyny estetycznej z naszej Kliniki masz pewność, że zabieg zostanie wykonany przez profesjonalistę, z wykorzystaniem najwyższej jakości produktów, w sterylnych warunkach. Nie warto ryzykować własnym zdrowiem i wyglądem, wybierając do przeprowadzenia zabiegu przypadkowe, niewykwalifikowane osoby lub produkty niewiadomego pochodzenia.