Bezpieczeństwo zabiegów medycyny estetycznej: Co warto wiedzieć?

31 lipca 2023

Bezpieczeństwo zabiegów medycyny estetycznej: Co warto wiedzieć?

Bezpieczeństwo zabiegów medycyny estetycznej: Co warto wiedzieć?

Gabinety medycyny estetycznej oferują coraz więcej możliwości poprawy swojego wyglądu. Uważa się, że zabiegi medycyny estetycznej są bezpieczne. Jak najbardziej można zgodzić się z tym stwierdzeniem, jednak musimy mieć pewność, że wybrany przez nas specjalista posiada odpowiednie kwalifikacje, nie narazi nas na niebezpieczeństwo i jest dyplomowanym lekarzem. Dlatego, chcąc poprawiać urodę, warto przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo, aby odbyło się to bez uszczerbku na zdrowiu. Poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych zasad, którymi należy się kierować:

  1. Doświadczenie i umiejętności lekarza medycyny estetycznej. Zabiegi medycyny estetycznej powinny przeprowadzać tylko osoby uprawnione do wykonywania zawodu lekarza. W gabinetach medycyny estetycznej bardzo często pracują lekarze wraz z kosmetologami, aby podchodzić holistycznie do planu zabiegowego pacjenta. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej ingerują w ciało człowieka – z tego względu osoba, która je wykonuje, musi mieć medyczną wiedzę i kwalifikacje potwierdzenie certyfikatami. 
  2. Prawidłowa kwalifikacja pacjenta do zabiegu. Przed wykonaniem zabiegu z zakresu medycyny estetycznej powinna zostać przeprowadzona konsultacja ze szczegółowym wywiadem medycznym, aby wykluczyć potencjalne przeciwskazania do wykonania planowanego zabiegu. Ze względu na własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo wykonania zabiegu, pacjent nie może niczego zatajać przed lekarzem– każda informacja jest istotna. Przemilczenie ważnych faktów dotyczących stanu zdrowia może skutkować powikłaniami pozabiegowymi oraz brakiem pożądanego efektu estetycznego. Przed wykonaniem zabiegu z zakresu medycyny estetycznej zaleca się wykonanie również serii zdjęć obszaru zabiegowego, aby usprawnić ocenienie efektów pozabiegowych.
  3. Najwyższa jakość preparatów oraz sprzętów zabiegowych. W trosce o bezpieczeństwo przeprowadzanego zabiegu warto zwrócić uwagę na jakość używanych preparatów i urządzeń. Preparaty wykorzystywane w medycynie estetycznej oraz kosmetologii powinny być najwyższej jakości, ponieważ często przechodzą przez barierę skórno-naskórkową. Preparaty powinny zawierać znak jakości CE. Oznaczenie to poświadcza wykonanie produktu zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej. Należy zwrócić również uwagę czy preparaty wyjmowane są z hermetycznych oraz zaplombowanych opakowań przy pacjencie. Niektóre preparaty mogą posiadać także oznaczenie amerykańskiej Agencji Żywności i Leków FDA, co dodatkowo potwierdza ich najwyższą jakość. Każdy z tych znaków stanowi zapewnienie, że produkty lub urządzenia zostały przebadane klinicznie i są bezpieczne dla zdrowia pacjenta. Po wykonanym zabiegu specjalista wykonujący zabieg powinien wkleić do dokumentacji medycznej pacjenta banderole użytego do zabiegu preparatu z jego nazwą oraz data ważności. 
  4. Najwyższe standardy sanitarno-higieniczne to podstawa bezpieczeństwa. Czystość i higiena jest niezwykle istotna w bezpieczeństwie wykonania zabiegów kosmetologicznych oraz medycyny estetycznej. Sa to zabiegi podczas których często dochodzi do naruszenia ciągłości skóry, dlatego niezwykle istotne jest ograniczenie ryzyka zakażenia. W tym celu kluczowe jest aby wybrany przez pacjenta gabinet przestrzegał zasady higieny, antyseptyki i sterylności, ponieważ zmniejszamy w ten sposób ryzyko powstania stanu zapalnego wywołanego przez patogeny, które łatwo przenikają przez uszkodzoną podczas zabiegu skórę. Personel zabiegowy bezwzględnie musi używać podczas zabiegu jednorazowego sprzętu (igła, strzykawka), rękawiczek jednorazowych oraz nosić zabiegowe fartuchy ochronne. Spełnianie powyższych standardów oznacza profesjonalne podejście do pacjentów, które ma na celu zapewnienie im bezpieczeństwa, zachowanie wysokiego poziomu higieny i utrzymaniu wysokiego standardu czystości mikrobiologicznej podczas wykonywania zabiegów. 
  5. Stosowanie się pacjenta do zaleceń pozabiegowych. Każda zabieg medycyny estetycznej, nawet drobna ingerencja w nasze ciało, może nieść za sobą skutki uboczne. Dlatego zalecenia pozabiegowe przekazywane przez lekarza po zabiegu są niezwykle istotne, aby osiągnąć najlepsze efekty i zapobiegać komplikacjom po zabiegu. Dodatkowo stosowanie się do zaleceń skraca czas rekonwalescencji.

Mamy nadzieje ze skorzystacie z naszych rad przy wyborze odpowiedniego miejsca. Pamiętajcie, że decydując się na zabieg z zakresu medycyny estetycznej warto poświecić trochę czasu na wybór odpowiedniego miejsca oraz lekarza, który przeprowadzi zabieg. 

Przyjdź do Kliniki Dr Paradowska na konsultację, a nasi specjaliści pomogą dobrać zabieg odpowiedni do Twoich potrzeb. 

Umów wizytę
Napisz do nas
Formularz kontaktowy