Jak powstają rozszerzone pory?

11 kwietnia 2022

Jak powstają rozszerzone pory?

Jak powstają rozszerzone pory?

Czym są rozszerzone pory?

 

Pory to poszerzone ujścia gruczołów łojowych i mieszków włosowych, które widzimy jako wgłębienia na skórze. Postrzegane są jako defekt kosmetyczny, jednak należy pamiętać, że są naturalnym i fizjologicznym elementem naszej cery.

Wiele osób ma wrodzoną nadaktywność gruczołów łojowych. Spowodowane jest to tym, iż martwe komórki naskórka wraz z łojem czopują ujścia gruczołów łojowych i tym samym rozpychają je. Rozszerzone pory są typowym zjawiskiem dla skory tłustej i mieszanej. Zlokalizowane są głównie na brodzie, nosie i czole (strefa T), tutaj aktywność gruczołów łojowych jest największa.

 

Jak powstają rozszerzone pory?

 

Ujścia gruczołów łojowych pozwalają na odprowadzenie na powierzchnie skóry sebum, które jest złożoną mieszaniną lipidów.  Zabezpiecza ono skórę przed niekorzystnym działaniem środowiska zewnętrznego, umożliwia zachowanie odpowiedniego pH oraz wykazuje działanie pro- i przeciwzapalne.

Podstawowym czynnikiem determinującym rozmieszczenie, gęstość i stopień występowania rozszerzonych porów skórnych są uwarunkowania genetyczne.

 

Do intensyfikacji widoczności porów skóry przyczyniają się również

  • ekspozycja na promieniowanie UVA i UVB,
  • starzenie się skóry,
  • nieprawidłowa pielęgnacja (zbyt częste stosowanie peelingów oraz stosowanie w nadmiarze produktów matujących skórę, brak stosowania produktów nawilżających i odbudowujących barierę hydro-lipidową skóry),
  • zbyt częste wykonywanie agresywnych terapii (dermabrazja, peelingi chemiczne, zabiegi laserowe),
  • nieprawidłowa gospodarka hormonalna,
  • stosowanie niektórych leków np. sterydów.

 

Jak radzić sobie z rozszerzonymi porami?

 

Aby trwale poradzić sobie z problemem zbyt rozszerzonych porów skóry kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja oraz prawidłowe i skuteczne oczyszczanie skóry. Wszelkie zanieczyszczenia gromadzące się na skórze mogą przyczyniać się do zatykania porów, czego efektem są właśnie nadmiernie rozszerzone pory.

Niedokładny demakijaż lub jego brak powoduje, że pory staną się bardziej widoczne, a skóra zanieczyszczona. Dlatego codzienna rutyna pielęgnacyjna, niezależnie od rodzaju cery powinna być wykonywana sumiennie i dokładnie.

Szczególnie pamiętajmy o odpowiednim nawilżeniu skóry, gdyż wysuszona cera produkuje większe ilości sebum, a to powoduje zwiększenie aktywności gruczołów łojowych a pory stają się szersze. Gdy pielęgnacja jest zbyt drażniąca (nadmierne złuszczanie, zbyt agresywnie działające kosmetyki) lub narażamy skórę na  nadmierną ekspozycją na słońce/ solarium, skóra zaczyna produkować zwiększoną ilość sebum.

W celu poprawy wyglądu skóry, wiele osób decyduje się również na wykorzystanie peelingów chemicznych.

Zapraszamy osoby w każdym wieku na konsultacje oraz zabiegi do naszych wykwalifikowanych kosmetologów.

Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę?

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 501 54 55 54

Umów wizytę
Napisz do nas
Formularz kontaktowy