Do najczęstszych skutków ubocznych stosowania botoksu należą: ból w miejscu wstrzyknięcia, stan zapalny, obrzęk, krwawienie, siniak, zaczerwienienie. Niektóre z tych objawów mogą świadczyć o reakcji alergicznej, której zwykle towarzyszą symptomy takie jak: świąd, duszność, zawroty głowy.
Rzadziej pojawiają się inne niepożądane efekty, takie jak drętwienie, opadanie powiek, skurcze mięśni lub przemieszczenie się substancji czynnej do otaczających tkanek. Wykwalifikowani specjaliści wiedzą, w które miejsca należy podawać botoks, tak by uniknąć np. opadania powiek. Niewielka, skoncentrowana dawka botoksu ma mniejszą szansę przemieszczenia się, niż duża dawka rozcieńczonej substancji. Ważne jest korzystanie z zabiegów zakresu medycyny estetycznej u doświadczonych lekarzy, a nie przypadkowych osób.
Zastosowanie się do poniższych wskazówek pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań związanych z zastosowaniem botoksu:
Jeśli decydujesz się na zabieg iniekcji z botoksu, pamiętaj by wybierać zabiegi przeprowadzane przed doświadczonych lekarzy, takich jak specjaliści z naszej placówki medycznej.
Przeczytaj również: